Виховна робота

Змагання між козаками

Ведучий 1. Сьогодні свято всіх зустріне,

Бо все козацтво зібралось  тут.

Ведучий. 2 І в цьому залі радість лине,

Козацькі ігри всіх нас ждуть.


Ведуча 2.   У народі існує багато легенд про прийом в козаче товариство. Розповідають, що після того, як хлопець перехреститься, його пригощали пекучим від перцю борщем. Опісля новачка вели туди, де на Хортиці  лежала перекинута між скелями колода : хлопець мав пройти тим «містком», не зірвавшись у воду. Подолавши ці перешкоди, майбутній козак повинен був пропливти певну відстань проти течії.

 

Ведуча 1.   Але це ще не все. Хлопець повинен був, осідлавши дикого коня , без сідла й вуздечки, проскакати полем і повернутися неушкодженим. Якщо хлопець ,,на дикому лошаку скакав”, то це означало – у козаки годиться.

 

Ведуча 2.   Чи кожен юнак проходив такі випробування, чи народ просто наділив їх богатирською силою, – невідомо,та на Січ приймали незалежно від національності, віку та минулого, аби був вільний та нежонатий, говорив козацькою мовою, був православний, знав і приймав порядки та звичаї січового лицарства.

 

Ведучий 2.

Нумо, хлопці, покажіться!

А ви, друзі, подивіться,

За якого вболівати

Ви прийшли на наше свято?!

(Команди виходять на сцену. Звучить козацький марш. Оплески.)

Ведучий 1.

І курінь   «Хортиця»

Девіз: «Козацькому роду нема переводу»

Ведучий 2.

ІІ курінь     «Чайка»

Девіз: «Борітеся – поборете»

Ведучий.1 На вас чекають складні випробування. Сьогодні ви проявите силу, спритність, швидкість, спритність, кмітливість, уважність, витривалість. Судити конкурс будуть заступник директора з виховної роботи (Киричок Лариса Вікторівна  та вчитель фізичної культури Сидорович Ірина Степанівна.

 

Ведучий 2. Ну що ж, давайте і ми сьогодні постараємося бути як наші славні предки – козаки . Жили козаки куренями. Йдучи в бій, кожен курінь вибирав собі отамана. Порадьтесь, хлопці, хто буде у вас курінним отаманом. (Вибір отаманів)

 

Ведучий 1. Що ж, отаманів вибрано. Хлопці – отамани, ви маєте дбати про козаків свого куреня. Тому перший конкурс перевірить,  хто з отаманів спритніший  та сильніший.                   Конкурс  отаманів № 1. Бій півні

 

Ведучий 1. Конкурс «Втеча з полону»

У житті козака було безліч пригод, безліч несподіванок, Бувало й таке, що потрапляв козак у полон. Що тоді робити, треба ж якось вибиратися?

 

Ведучий 2.  № 2Завдання  на козацьку винахідливість. 

Стрибки в мішках із перешкодами. Учасники свята шикуються на лінії старту. Після сигналу перший член команди залазить у мішок по пояс і стрибками рухається до фінішу і назад, де передає мішок наступному учаснику. Виграє команда, яка першою виконала поставлене завдання всім складом.

 Ведучий 2. З давніх-давен в Україні козаки славились силою, спритністю, мали гостре око, розумні голови. Ось ми зараз і побачимо, а чи могли б сучасні юнаки претендувати на високе звання – козаки.   

                                  № 3  Вікторина.

Ведучий 1. Кінь для козака – вірний товариш.

Тому наступне змагання «Стрибки на «конях».  № 4

Сідаєте на коня (м’яч між ніг), стрибаєте до «сторожової вежі» і назад. Чий козак швидше повернеться, той курінь отримує 5 балів

Ведучий 1.  А козаки справді уміли веселитися! Для благородного двобою побутував  танець під назвою «козак». Це був імпровізаційний танець – один чоловік приймав виклик іншого, і вони починали «вистрибувати», «робити вихиляси», «витинати голубці», «забивати гопака»  – хто кого перетанцює. 

Ведучий 2. Тому наступний конкурс 

                               № 5« Затанцюємо гопак» 

За сигналом ведучого учасники по черзі долають позначену дистанцію, стрибаючи навприсядки, як жаби.

Ведучий 1..  № 6Конкурс «Сірниковий»

Слово «козак» означає вільний, тому команді завдання викласти з сірників слово козак. Хто швидше це зробить, той отримає 5 балів.

Ведучий 2. Козаки мали бути сильними, щоб протистояти ворогам, а тому наступний конкурс № 7«Надування кульок». 

Виграє та команда, яка швидше надує найбільшу кульку. За це вона отримає 5 балів.

 

Ведучий 1. Наступне наше змагання «Бій півнів». По одному козаку від куреня. На підлозі накреслене коло. Стрибаючи на одній нозі, потрібно випхати один одного за коло.

Конкурс. № 8«Передай м’яч» Першим учасникам кожної колони вручається по м’ячу, який після сигналу ведучого вони передають назад заздалегідь, на витягнутих вгору руках над головою Коли м’яч потрапляє в руки учасника, який замикає колону, він біжить на початок строю і знову передає м’яч назад. Перемагає команда, в якій швидше за всіх повернеться на початок строю перший учасник.

 

Ведучий 2.. Затяжні військові походи виснажували козаків. Стомлені, вони поверталися в Січ, у свої затишні курені. Там їх чекала свіжозварена каша

Ведучий 1. Де там козацька каша ? Ще не пригоріла?

Дівчина . Та ніби ні, але трохи води потрібно долити.

Ведучий 2. Козаки, принесемо води? Отже, який курінь швидше і більше наносить води ложкою. Раз, два, три – почали!  

 

 

            №9 конкурс «Переливання води»

 

                                    (Підсумки змагань)

Ведучий 1. Ой, які ж обережні, витривалі, сміливі, спритні, винахідливі наші козачки. Ви, мабуть, вже й зголодніли. Чи знаєте, які страви любили  їсти справжні козаки?

Про це вам розкажуть наші дівчатка. Отже, конкурс вболівальників про смачні домашні страви.

Ведучий 1. . Підведемо підсумки наших змагань . Увага всім учасникам. Слово надається суддям змагань……

Нагороджується курінь – переможець………

Ведучий 2.
Хай, добрі люди,
Вам щастя буде!
Хай буде доля
На всі роздолля!
Ведучий 2.
І до того літ багато
На любов і згоду. Хай не буде переводу Козацькому роду!
(Учасники змагань під марш маршовим кроком виходять із зали)