Виховна робота

Заходи пожежної безпеки

В Україні щорічно виникає близько 45 тис. пожеж, внаслідок яких гине понад 3,5 тис. чоловік, серед яких більше 100 дітей, отримують травми близько 1500 чоловік. Вогнем знищуються десятки тисяч будівель, понад 1000 одиниць техніки, гине більше 1000 голів худоби. Основна кількість пожеж (80%) - виникає в житловому секторі.

Головними причинами пожеж є:

-       необережне поводження з вогнем;

-       порушення правил монтажу та експлуатації електричного обладнання;

-       порушення правил монтажу та експлуатації приладів опалення;

-       порушення правил користування газовими та гасовими приладами

-       дитячі пустощі з вогнем та пожежонебезпечними приладами..

Від останньої причини щороку виникає близько 2,5 тис. пожеж.

Найчастіше пожежі виникають від необережного поводження з вогнем, в тому числі при палінні. Тож з вогнем треба поводитися дуже обережно. Він завжди повинен перебувати під контролем. У жодному разі діти не повинні гратися з сірниками, запальничками, запалювати папір, пух, сухе листя тощо. Небезпечними є також бенгальські вогники, петарди і феєрверки.

Також не можна запалювати вогнища у полі, в лісі, на торфовищах. Недопустимо дітям самостійно запалювати газові прилади, вмикати електрообігрівачі, праски, телевізори. Дуже небезпечно запалювати речовини, які легко займаються. Часто діти проти комарів влаштовують кадильниці (так звані димовухи), іскри від яких під час роздмухування можуть запалити спалимі речі.  Пожежа може виникнути і від розпаленого поблизу будівлі вогнища. Під впливом вітру вогонь або іскри можуть потрапити на споруди, автотранспорт тощо. Тому розводити вогнища дозволяється в безвітряну погоду на відстані 15 метрів від будівлі під постійним наглядом.

Сірники в руках дитини найчастіше створюють безпосередню загрозу виникнення пожеж. В жодному разі не можна бавитися з сірниками, підпалювати ними сміття, сухе листя, папір, запалювати сірники та розкидати їх. Сірник може призвести до опіку. Були випадки, коли іскри від нього потрапляли в очі дитини, призводили до вибухів парів легкозаймистих рідин.

Сьогодні майже у всіх торгівельних закладах є в продажу запальнички. Вони не менш небезпечні, ніж сірники. Час їх горіння триваліший, ніж у сірника, тож часто діти користуються ними під час відвідування темних підвалів, горищ, комор, зазвичай без дозволу дорослих. А це дуже небезпечно. Якщо вже виникла необхідність освітити приміщення (у випадках тимчасового відключення електроенергії), доцільніше використовувати кишенькові електричні ліхтарики, котрі відносяться до безпечних освітлювальних засобів.

Не менш пожежонебезпечними предметами, які  використовується у побуті, є свічки. Користуватися ними, звичайно, можуть лише дорослі. Але діти повинні знати, що свічка встановлюється тільки на надійний свічник, виконаний з неспалимого матеріалу, і коли горить, повинна бути подалі від штор та інших спалимих матеріалів. Свічками, так само як і сірниками та запальничками, небезпечно бавитися.

Небезпеку становлять і гасові освітлювальні прилади (лампи, ліхтарі типу „летюча миша” тощо). Це прилади, користуватися якими можна лише дорослим. Основним джерелом пожежної небезпеки цих предметів є гас, який легко спалахує в разі порушення правил його підпалювання, а також тоді, коли прилад, внаслідок неправильного встановлення, перекидається, скло розбивається і виникає спалах вогню, відтак – пожежа.

Не менш розповсюдженою причиною пожеж є порушення правил монтажу та користування електроприладами. При користуванні ними потрібно запам'ятати, що ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:

-          включати в одну розетку декілька побутових приладів;

-         обгортати електричну лампочку тканиною чи папером;

-         залишати електроприлади ввімкненими без нагляду;

-         застосовувати саморобні обігрівачі;

-         користуватися пошкодженою електропроводкою, розетками, вимикачами;

-         замінювати перегорівши запобіжники на саморобні (жучки);

-         встановлювати електронагрівальні прилади на горючі основи;

Щоб уникнути пошкодження електропроводки та уникнути виникнення коротких замикань її, ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:

-         вішати на проводку різноманітні речі, закріпляти за газові труби та батареї;

-         допускати доторкання електропроводки з телефонними проводами, вітками дерев та дахами будинків;

-         використовувати для електромережі телефонні чи радіо дроти.

Всім мешканцям як багатоповерхових, так і приватних будинків, потрібно завжди пам'ятати про те, що недотримання правил пожежної безпеки при експлуатації електрообладнання, може обернутися пожежею. Тому користуватися ними необхідно уважно і обережно. Електронагрівальні прилади повинні вмикатися в електромережу за допомогою справних штепсельних з'єднань та розеток заводського виконання, без пошкоджень. Не можна встановлювати електронагрівальні  прилади в  безпосередній близькості відгорючих предметів, виготовляти та використовувати саморобні нагрівальні прилади, закріпляти електродроти за газові чи водопровідні труби, а також за батареї опалення.

Електронагрівальні прилади (праски, чайники, самовари, плитки) - слід встановлювати на негорючих підставках, а при виході з дому обов'язково  виключати. Забороняється перевантажувати електромережу одночасним включенням великої кількості електроприладів в одну розетку. В жодному разі не можна встановлювати ввімкнені праски "підошвою" на спалимі матеріали. Якщо електроприлад іскрить, його потрібно негайно вимкнути з електромережі. Не можна накривати електронагрівальні прилади, що працюють, папером, тканиною або іншими легкоспалимими матеріалами, сушити на них одяг, взуття тощо.

Ні в якому разі не можна замість запобіжників (апаратів захисту) заводського виготовлення, застосовувати саморобні, так звані у народі "жучки". Забороняється обгортати електролампочки та світильники папером, тканиною або іншим горючим матеріалом, користуватися лампами, скло яких має сліди затемнення чи випуклості.

Також небезпечно користуватися електричними кип'ятильниками в разі їх іскріння, а також після того, як у склянці википіла вода (в цьому разі від перегрівання тріскається скло й від розжареного кип'тильника, що потрапляє на спалимі предмети, виникає пожежа). 

Пожежну небезпеку створюють також телевізори. Їх не можна вставляти в меблеві стінки, накривати корпус тканиною. У всіх цих випадках порушується вентиляція в середині апарата, що може призвести до його перегріву та пожежі. Якщо на екрані зникло зображення, або почалося миготіння чи з'явився надмірний шум, апарат слід негайно вимкнути з електромережі. 

При експлуатації телевізорів потрібно дотримуватись слідуючих правил пожежної безпеки:

-         допускається застосовувати тільки стандартні запобіжники, які передбачені заводом-виготовлювачем;

-         розетка підключення вилки живлення повинна знаходитись в доступному місці для швидкого відключення телевізора від електромережі;

-         обов'язково вимикати вилку шнура живлення з розетки, якщо телевізор вимкнений;

-         якщо органи керування пошкоджені чи телевізор не справний (нема зображення, гул, запах горілим), необхідно негайно вимкнути телевізор з електромережі висунувши вилку з розетки, визвати спеціаліста, та до його приходу не вмикати самим телевізор.

Забороняється :

-         встановлювати телевізор поблизу легкозаймистих та горючих предметів та в меблеву стінку, де внаслідок недостатнього доступу повітря телевізор погано охолоджується;

-         закривати вентиляційні отвори в задній кришці корпуса телевізора;

-         доручати ремонт випадковим людям;

-         залишати включений телевізор без нагляду;

-         дозволяти дітям дивитися телевізор в відсутності дорослих.

У випадку загоряння електропобутових приладів необхідно :

-         знеструмити електроприлад (вийняти вилку з розетки, а якщо доступ до неї неможливий, вимкнути автомат чи викрутити пробку в електролічильнику), викликати пожежно-рятувальну службу за номером - 101;

-         якщо горіння після знеструмлення не перестало, загасити вогонь підручними засобами, якщо це телевізор - накрити  покривалом;

-         щоб уникнути отруєння продуктами горіння, негайно вивести з приміщення людей, не зайнятих гасінням пожежі, в першу чергу дітей.

-         після ліквідації загоряння провітрити кімнату.

Часто виникають пожежі від порушення правил пожежної безпеки при    експлуатації побутових газових приладів. Основна причина цих пожеж - витікання газу внаслідок порушення герметичності трубопроводів, з'єднувальних вузлів та через горілки газових плит. Природний та скраплений балонний гази (пропан-бутанова суміш), можуть утворювати з повітрям вибухонебезпечні суміші. Тому при наявності запаху газу в приміщенні забороняється запалювати сірники, запальнички, вмикати електричні прилади, заходити в приміщення з цигаркою - все це може послужити причиною вибуху. Якщо витікання газу виникло з відкритого крану, то його необхідно закрити і провітрити приміщення. У випадку витікання газу в результаті пошкодження газової мережі чи приладів - користування ними потрібно призупинити і негайно викликати  газове господарство.  Категорично забороняється користуватися  відкритим вогнем для виявлення витікання газу з трубопроводів, балонів. Для цього застосовують мильний розчин. Забороняється включати та користуватись газовими приладами дітям. При користуванні газовими колонками та газифіцированими печами, забороняється користування ними при недостатній тязі в димарі. Недопустимо самостійно ремонтувати газові плити, колонки, трубопроводи, встановлювати балони ближче 1 метра від опалювальних печей, підігрівати балони та зберігати їх в підвальних приміщеннях.